Chemical Peels

1233

Kimyasal peeling, cildi canlandırmak, lekeli görünümü azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek amacıyla uygulanan bir tedavidir. Kimyasal maddelerle cildin üst tabakasının kontrollü olarak “soyulması” işlemidir. Bu şekilde daha parlak, genç, temiz bir cilt görünümü kazanılır.


Kimyasal peeling için değişik kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Kullanılan maddeye ve yoğunluğuna göre yüzeyel ya da derin peeling yapılabilmektedir.


Peeling, akne tedavisinde, akne skarlarının düzeltilmesinde, cilt gözeneklerinin küçültülmesinde, ince kırışıklıkların açılmasında, leke tedavisinde kullanılabilir.
İşlem öncesinde cilt temizlenir aşırı yağdan arındırılır. Daha sonra probleme uygun asitler uygulanır. Bir süre bekletildikten sonra kimyasal ciltten uzaklaştırılır. Seans aralarında kullanılacak kremlerle tedaviye devam edilir. Uygulama ortalama olarak 10 dakika sürer. Tedaviden sonra kısa süreli hafif kızarıklık, pullanma ve soyulma olabilir. Uygulamayı takiben birkaç saat makyaj yapılmaması, bazı özel kremler dışında ürün kullanılmaması ve güneşten korunulması önemlidir.