Dolgu Uygulamaları

dolgu

Dolgular,özellikle kırışıklık tedavisinde kullandığımız volum sağlayan ajanlardır. Genellikle hyalüronik asit bazlı maddelerdir. Çökük olan ya da daha volumlu olmasını istediğimiz alanlarda kullanılırlar ve uygulandıkları alanda 1-1,5 yıl arasında kalıcılıkları vardır.

Aslında dolgular kalıcı, yarı kalıcı ve geçici etkili olmak üzere üç ana sınıfta incelenebilir. Hyaluronik asitbazlı dolgular, geçici etkili dolgular grubuna girerler. Bir-iki yıl içinde tamamen erirler. Erimeleri fizyolojik bir madde oldukları için vücut tarafından yıkılmalarına bağlıdır. Yabancı cisim olmadıkları için dokuda reaksiyon yaratmazlar. Bu nedenle de güvenli bir şekilde kullanılabilirler.

Teknolojik gelişmeler sayesinde bugün farklı etkilere sahip yüzlerce dolgu mevcuttur. Gözaltı gibi ince alanlara farklı, dudaklara farklı etkileri olan dolgular kullanılmaktadır. Dolgular yalnızca kırışıklık tedavisinde kullanılmazlar. Özellikle yüz şekillendirmede burun, çene, alın bölgelerini belirginleştirmede de kullanılırlar.