Göz Kapağı Estetiği

goz-kapagi-estetigi

Gözler; insanın dış görünümünün en önemli, yüz ifadesinin ise en belirleyici organıdır. Göz kapakları bu ifadenin oluşumunda önemlidir. Bunun yanında fonksiyonel olarak da gözü korur. Çok özellikli bir yapı olması estetik operasyonlarda göz kapağını ayrı bir yere koymamıza neden olur.

Zamanla üst kapak derisi bollaşır, kaslar gevşer ve aşağıya doğru sarkmaya başlar. Alt kapakta da gözaltı torbaları yavaş yavaş belirginleşir. Bu görüntü yorgun, bitkin, yaşlı bir yüz ifadesi yaratır.

Bu sorunu düzeltmek için yapılan işlem blefaroplastidir.Bu girişim ile üst kapakta fazla olan deri ve yağlar alınarak daha gergin bir göz kapağı yaratılır. Deri fazlalığı ve yağ torbaları alındığında yüzdeki yorgun ifade de ortadan kalkar.

İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Göz kapağı oldukça ince ve gevşek bir alan olduğu için şişme ve morluk çok kolay oluşur. İlk gün yapılacak buz uygulaması bunu nispeten azaltır. İlk hafta bu etkiler devam edebilir. Birinci haftanın sonunda bütün dikişler alınır. Ödemlerin geçip her şeyin normale dönmesi iki üç haftayı bulabilir.