HEM ESTETİK YAPTIRIP HEM DOĞAL GÖRÜNMEK NE KADAR MÜMKÜN?

Plastik cerrahide amaç normalin dışına çıkmak, yeni güzellik kriterleri yaratmak değil, fiziksel deformasyonları düzeltmektir. Estetik cerrahide tanımlanmış ve kabul görmüş belli ölçüler dahilinde operasyonlar yapılmalıdır.

Yüz bölgesinde altın oran olarak tanımlanan, gözlerin, burunun, yanakların referans oranları vardır, bunlara uyan yüz, güzel ve çekicidir. Amacımız, yapacağımız operasyon ile söz konusu oranları yakalamaktır. Çekici yüzden kastımız, dolgun elmacik kemikleri, keskin bir çene hattı, çene ve elmacık kemikleri arasinda hafif içbükey bir hat olması, göz altında yüzü yaşlı ve yorgun gösteren çizgilenmelerin olmamasıdır.

Bu noktada ırk ve kişisel özellikler de ayrıca önem taşır. Çok geniş ve kare bir yüz yapısına sahip bir hasta ile uzun ince yüzü olan hastaya aynı tip burunu yapmak doğru değildir.

Tüm faktörler dikkate alındığında estetik müdahale yaptırıp aynı zamanda da son derece doğal görünmek tabi ki mümkün.

İnsanlarda bu konuda hep bir önyargı var, özellikle yüz bölgesine estetik müdahale yaptırırlarsa belli olacağını, sokakta birbirine benzeyen kişilerden biri olacaklarını, donuk bir ifadeye sahip olacaklarını sanıyorlar. Gerçeği söylemek gerekirse, çevremizde bıçak altına yatan ancak dışardan bakınca anlayamadığımız, son derece doğal görünüme sahip bir çok kişi var. Buradaki en önemli husus konusunda uzman plastik cerrahların kapısını çalmak ve deneyimli ellere teslim olmak.

Bunun yanısıra hasta ve hekim ilişkisi de operasyon sonucunun en belirleyici unsuru. Hastanın ne istediğini bilmesi, kararlı olması ve hekime güven duyması lazım. Bazen hastanın istekleri karşısında hayır demek gerekiyor. Belirli ölçülerin dışındaki isteklerin uygulanması doğal bir görünümden uzaklaşılmasına neden oluyor, ve bu durum, her iki taraf için de hiç iç açıcı olmuyor.

Burada önemli olan hastanın beklentilerinin iyi anlaşılması ve operasyon sonrasında nasıl bir görünüm kazanacağının detaylı olarak kendisine aktarılmasıdır. Güzellik göreceli bir kavram bu nedenle ilk konsultasyonda uzun ve ayrıntılı bir görüşme yapılmalıdır.

Sonuç olarak, operasyon yapılacak bölge için doğru parametreler doktor ve hasta tarafından ortak karar ile belirlenip, girişim deneyimli uzmanlar tarafından gerçekleştirildiğinde son derece doğal görünmek mümkündür.