Liposuction – Liposculpture

l'posuc

Liposuction, vücutta belli bölgelerde toplanan yağların ince kanüller kullanılarak vakum yardımı ile alınması işlemidir. Kanüllerin girebileceği 3-4 mm’lik kesiler yapılarak bu bölgedeki fazla yağlar alınır. Bir daha da aynı alanda yağ birikimi olmaz. İşlem yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir.

Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir.Kilosu normal ya da normale yakın olan, ancak belli vücut alanlarında kilodan bağımsız yağ fazlalıkları olan kişiler için uygundur.Bu işlem ile yağ fazlası olan bölgeler inceltilerek vücudun diğer bölgeleri ile orantısı sağlanır.

Ameliyat sonrası dönemde hastaya korse giydirilir ve cildin yeni yerine adapte olması sağlanır. Bu korselerin ortalama 3-4 hafta boyunca giyilmesi tavsiye edilmektedir. Hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilir ve ertesi gün normal hayatlarına dönebilirler.Liposuction girişiminden sonra yağ alınan bölgelerde ödem ve morluklar oluşabilir.Morlukların geçmesi bir iki haftayı, ödemin atılması ve kesin sonucun ortaya çıkması üç dört haftayı bulabilmektedir.