Neden Yaşlanıyoruz?

asdada

Yaşlanma, hala üzerinde en çok çalışılan ve tıbbın tam çözülememiş konularından bir tanesi. Üzerinde durulan en önemli hipotezlerden bir tanesi telomerlerin kısalması. Telomer her hücrenin DNA sında bulunan ve hücre bölünmesini sağlayan bir parçanın adıdır. Hücreler bu parça sayesinde çoğalır ve kendini yeniler. Hücrelerde  zamanla bu telomerler kısalır ve hücre bölünmesi yani yenilenme yavaşlamaya başlar. Bu parçayı kontrol eden enzim olan telomeraz enzimini ve bunu  uyarılması üzerine çalışmalar hala devam etmektedir.

Bu çalışmalar devam ededursun sonuçta olan şey hücre yenilenmemizin yavaşlamasıdır.  Bu da tek bir sorun yaratmaz, her alanda problem demektir.  Yani tüm organ fonksiyonları yavaşlar. Yani karaciğer, böbrek gibi iç organ fonksiyonları azalır. Ama dışarıdan görülen şey cildinizde ve yüzünüzde oluşan bozulmalardır. Cilt birçok farklı fonksiyonunu kaybeder. Kollajeni azalır, hyalüronik asiti azalır, elastik lif oranı azalır…. sonuçta daha gevşek tonusu azalmış ve kırışık bir cilt oluşur. Ciltteki ve cilt altındaki bağ dokusunun azalması ile sarkmalar, yüz şeklinde değişimler olur. Yani aslında çok komplike bir süreç her noktada devam eder ve tüm hücreler, tüm yapılar bu süreçten etkilenir.

Bu nedenle yaşlanma hala durdurulamaz bir süreçtir. Tüm yapıların tek tek düzeltilmesi pek mümkün değildir çünkü. Ama süreci belli alanlarda yavaşlatmak ya da oluşan etkileri minimuma indirmek tabi ki elimizde. Özellikle ciltte olan etkiler hafifletilebilir.

Nasıl mı? Şunu bilmeniz gerekir ki bu uzun  bir süreçtir. Tek bir ilaç alalım ya da tek bir işlem yaptıralım ve herşey bitsin kesinlikle bir hayaldir. Sorun olan tüm yapılar desteklenir. Yani en büyük sorun kollajende ise onun sentezi arttırılmaya çalışılır, elastik lif oranı arttırılır, hyalüronik asit oranı arttırılır, sarkma olan alanlar farklı metodlarla desteklenir…..Bilinmesi gereken, yaşlanma süreci devam ettiği sürece siz de buna karşı koyacak işlemlere devam etmelisiniz. Nasıl yaşlanma hep devam ediyorsa sizin de bozulan  ya da desteklenmesi gereken alanlara sürekli farklı işlemlerle destek vermeniz gerekir.